10 غذایی که دشمن دردها هستند

همه چیز که با قرص و شربت درست نمی‌شود. زیادی روی در مصرف این‌ها می‌تواند باعث بروز بیماری‌های دیگری در بدن شما شود. این مسئله زمانی حاد می‌شود که شما برای کاهش درد شروع به مصرف قرص کنید. متأسفانه بسیاری از بدون تجویز پزشک و به صورت خودسرانه، هر قرصی که دم دستشان است، مصرف می‌کنند. مسکن‌هایی که می‌تواند در ادامه قاتل بدن شما شوند.

این روزها خیلی افراد به جای مصرف قرص برای کاهش درد، رو به مصرف گیاهان دارویی رایج آورده‌اند. گیاهان داروییکه نه مصرف و نه قطع آن عوارضی ندارد؛ البته نه هر گیاهی و نه برای هر درمان بیماری. برای همین ما در ادامه 10 غذایی یا همان ماده غذایی که به شما در کاهش درد کمک می‌کند، معرفی خواهیم کرد.

مواد غذایی علیه درد

  • زنجبیل

ماده ناشناخته و گران؛ اما پر از موادی که برای انواع بیماری تجویز می‌شود. زنجبیل یکی از مواد دارویی در طب سنتی است و به دلیل داشتن طبع بسیار تند کمتر مورد استفاده می‌گیرید؛ اما وقتی خواص آن را بدانید، از طرفداران پروپاقرص زنجبیل خواهید شد. زنجبیل دارای خواصی از جمله ضد تهوع، تسکین دهنده درد معده، تسکین دهنده درد مفاصل، درمان آرتروز است. همچنین به تازگی مشخص شده است که می‌تواند به عنوان یک ماده ضد التهاب همانند ایبوبروفن برای کاهش درد استفاده شود.

مواد غذایی علیه درد
  • بلوبری

یک نوع میوه که این روزها در ایران هم به وفور یافت می‌شود. به این میوه که به آن جواهر آبدار هم می‌گویند، یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش التهاب و درد است. البته به غیر از بلوبری می­توان از دیگر میوه‌هایی که دارای آنتی اکسیدآن‌ها و پلی فنول ها مانند توت فرنگی یا پرتقال استفاده کرد؛ اما خواص بلوبری چیز دیگری است.

  • دانه‌های کدو تنبل

پپیتاها یا همین دانه‌های کدو تنبل منبع عالی از منیزیم هستند؛ نوعی ماده غذایی که از آن برای کاهش درد به ویژه دردهای میگرنی استفاده می‌شود. همچنین از این دانه‌ها می‌توان برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان نیز استفاده کرد. در واقع هر ماده‌ای غذایی که منیزیم در آن جزو ماده اصلی به حساب می‌آید، می‌توانند به عنوان یکی از منابع کاهش درد مصرف شود؛ مانند بادام زمینی، بادام، اسفناج، لوبیا و عدس.

  • ماهی سالمون

یک نوع ماهی آزاد با اسیدهای چرب امگا 3 که یکی از بهترین ماده‌های غذایی برای کاهش التهاب و درد است. در واقع به غیر از ماهی سالمون، هر ماهی سرد دیگری با ویژگی همانند آن می‌تواند برای کاهش درد استفاده شود. فقط مراقب باشید. به هیچ وجه ماهی‌هایی با اسید چرب امگا 6 را مصرف نکنید. برای اینکه این خاصیت باعث التهاب بیشتر می‌شود.

  • زردچوبه

ماده غذایی که در ترکیب آن از رنگ نارنجی و زرد روشن استفاده می‌شود، می‌تواند همانند دارویی برای کاهش التهاب استفاده شود. البته زردچوبه برای آن‌هایی که دارای بیماری‌هایی از جمله آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت هستند، یک مکمل دارویی بسیار خوبی به حساب می‌آید. مزیت زردچوبه در نبود عوارض آن است. برای همین بدون هیچ‌گونه دغدغه یا استرسی می‌توانید آن را مصرف کنید. فلفل سیاه هم می‌توانند همانند زردچوبه به کاهش التهاب کمک کند. از این رو، برخی چندین ادویه را با هم به ویژه زنجبیل و عسل ترکیب کرده و آن را چایی میل می‌کنند.

  • آلبالو ترش

در یکی از تحقیقاتی که تعدادی از محققان ورزشی انجام داده‌اند، دوندگانی که 7 روز قبل از مسابقه و حتی در روز آن با دوز 2 بار در روز، آب آلبالو ترش مصرف می‌کردند، در طول مسابقه درد کمتری در بخش عضلانی خود احساس می‌کردند. این مسئله می‌تواند ناشی از آنتی اکسیدان و ترکیبات ضدالتهابی درون آن باشد.

مواد غذایی علیه درد
  • روغن زیتون خام

آن‌هایی که به دلیل درد عضلانی به ارتوپدی می‌روند، احتمالاً از زبان متخصص خود شنیده‌اند که روغن زیتون خام مصرف کنند. حتی برخی هم مالیدن روغن زیتون غیرخوراکی را روی قسمت مفصل تجویز کرده‌اند.

مصرف روغن زیتون خام باعث شده تا اتصالات در قسمت مورد نظر کشیده شده و از فروپاشی آن‌ها جلوگیری کند. بهتر است که روغن زیتون به عنوان روغن خوراکی در سرخ کردن استفاده شود. البته فقط برای اینکه خواص آن از بین نرود، دمای نهایی آن باید حداکثر 40 درجه باشد.

  • فلفل تند

کپساسین ماده‌ای است که به دلیل داشتن خاصیت ضد درد در کرم‌های ضد التهاب و صورت استفاده می‌شود. فلفل قرمز ماده‌ای است که می‌تواند همانند کپساسین برای مالیدن روی صورت استفاده شود.

مصرف آن به دلیل تند بودن خیلی توصیه می‌شود. البته می‌توانید با ترکیب آب یا دیگر مواد غذایی فلفل را مصرف کنید. فقط باید مراقب باشید. البته اینکه حالا فلفل قرمز خاصیت ضدالتهابی و درد دارد، هنوز بین بسیاری از متخصصان مشاجره است.

  • نعناع

روغن نعناع باعث کاهش درد معده و نفخ می‌شود. در واقع آن‌هایی که دچار درد معده هستند، اول از همه به سراغ عرق نعناع می‌روند. البته حتی می‌توان برگ نعناع را به صورت دمنوش مصرف کرد. فقط باید مراقب باشید که در مصرف آن خیلی زیاده روی نکنید. بعضی از دردها ناشی از معده است که با برطرف کردن آن، درد بدن شما هم کاهش پیدا می‌کند.

  • انگور قرمز

وجود ماده‌ای در ترکیب ساخت پوست انگور قرمز به نام رسوراترول می‌تواند باعث کاهش تورم دیسک شود. البته بهتر است که آب انگور قرمز را بگیرید و آن را مصرف کنید. البته برخی ادعا می‌کنند که انگور قرمز را بهتر است که به صورت شراب مصرف کنید؛ اما از آنجا که در پخت آن از دمای بالایی استفاده می‌شود، از این رو بیشتر خاصیت آن از بین می‌رود.

کدام ماده غذایی را برای درمان درد مصرف کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف تک این میوه‌ها به همین راحتی باعث کاهش درد شما نمی‌شود. دردهای شدیدی که شما را به کلینیک درد می‌کشاند. در کلینیک درد از روش‌های درمانی منحصر به فردی برای کاهش انواع دردهای شما استفاده می‌شود. در واقع، مصرف این میوه‌ها در کنار تجویزهای پزشک به شما در طول درمان کمک خواهد کرد. فقط حتماً قبل از مصرف هر نوع میوه با متخصص مشورت کنید. بعضی میوه‌ها با اینکه خاصیت کاهش درد دارند؛ اما ممکن است که در آن دوره باعث تشدید بیشتر درد شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *