دردهای شکمی که ممکن است به قیمت جان شما تمام شوند!

دردهای شکمی جزو دردهایی هستند که اکثر ما آن‌ها را جدی نمی‌گیریم و تصویر می‌کنیم که آن‌ها را جدی نمی‌گیریم در بعضی مواقع شاید انجام این کار مفید باشد، اما در نقطه مقابل در بعضی اوقات بی اعتنایی به این دردها ممکن است، عوارض جدی در پی داشته باشد.

امروز در کلینیک تخصصی درد دکتر سید کمال موسوی بصورت کامل راجع به معنی درد در هر قسمت از شکم صحبت می‌کنیم و به شما می‌گوییم که درد در کدام قسمت‌ها خطرناک‌تر خواهد بود. با ما همراه باشید.

چرا قسمت‌های مختلف شکم درد می‌گیرند؟

بصورت عامیانه اگر به این موضوع توجه کنیم به دردهایی که ما آدم‌ها دور ناحیه ناف خود احساس می‌کنیم، دردهای شکمی می‌گوییم. همچنین اگر در ناحیه بالایی شکم دچار درد و احساس اذیت شدن بکنیم به آن درد سر دل و یا به زبان علمی، درد اپی گاستر می‌گوییم. در بعضی مواقع دردهایی که در ناحیه شکم احساس می‌کنیم، نشان دهنده بیماری‌های زودگذر و یا گذرا است.

معمولا هر پزشک یا دکتری قادر نیست که به راحتی تشخیص دهد که علت دردهای شکمی که شما در حال تجربه آن‌ها هستید چه چیزی است چرا که بیماری‌های متنوعی می‌توانند سبب بروز در این ناحیه از بدن شوند.

بصورت کلی دردهای شکمی از نوع خوش شیم یا همان موقت هستند که بصورت دوره‌ای ایجاد درد می‌کنند و از بین می‌روند!

در ادامه دردهایی که در این ناحیه بصورت متداول وجود دارند را به شما معرفی می‌کنیم که اگر روزی به آن‌ها تشخیص دهید، پس از تشخیص سریعا به پزشک مراجعه کنید تا روند درمانی شما برای جلوگیری از بروز خطرات جدی‌تر حفظ شود. متداول ترین دردهای شکمی عبارت اند از:

درد در شکم یا اصطلاحا IBS

معمولا خانم‌هایی که در هنگام دوره خود هستند و یا افرادی که به بیماری‌هایی مانند یبوست و یا اسهال دچار شده‌اند، این درد که بر اثر تحریک روده بوجود می‌آید را تجربه می‌کنند که در علم به آن IBS گفته می‌شود. این نوع از دردهای شکمی را شایع ترین و رایج ترین نوع می‌دانند که خیلی مهم نیست.

بهتر است قبل از مراجعه به پزشک از عدم بروز کاهش وزن یا خونریزی مقعد خود مطمئن شوید تا بیخودی به پزشک متخصص گوارش مراجعه نکنید، اما اگر یکی از نشانه‌های بالا را دیدید باید در نظر داشته باشید که بیماری شکمی شما از نوع IBS نیست! همچنین بهتر است به دنبال علت وقوع این درد نباشید چرا که پزشکان تا اکنون نتوانستند شواهد قطعی پیدا کنند که ثابت کنند، علت اصلی این بیماری این موضوع است.

دردهای شکمی

دردهای شکمی همراه با خونریزی رکتوم یا اصطلاحا IBD

اگر شما در ناحیه رکتوم دچار خونریزی هستید این احتمال داده می‌شود که شما دچار التهاب روده باشید. التهاب روده که در زبان علم IBD نامیده می‌شود به شرایطی گفته می‌شود که در آن فرد دارای تورم مزمن باشد. این تورم مزمن در دستگاه گوارش فرد مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند که از جمله آن‌ها احساس درد در ناحیه شکم است.

معمولا افرادی که دچار این بیماری هستند به اشتباه تصور می‌کنند که دارای IBS هستند! اگر شما هم چنین تصوری دارید، بهتر است دقت کنید که دارای خونریزی در ناحیه رکتوم هستید یا خیر؟ البته اگر بازهم شک دارید، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید.

درد در ناحیه مرکزی شکم همراه با احساس سوزش

معمولا وقتی که ما غذاهای سنگین و چرب می‌خوریم، طولی نمی‌کشد که در ناحیه مرکزی شکم دچار احساس سوزش و درد می‌شویم! معمولا در عوام به این احساس و درد شکمی، سوزش سر دل می‌گویند! اگر شما هم همراه این درد دچار احساس تلخی در ناحیه دهان خود هستید، می‌توانید مطمئن شوید که سوزش سر دل دارید که بر اساس ریفلاکس اسید معده بوجود می‌آید.

اگر این احساس درد را دارید، باید به شما بگوییم که تنها با مصرف غذاهای سالم تر و سبک تر قادر هستید که از بروز خطر جلوگیری کنید، اما اگر همراه احساس سوزش، سرفه مزمن هم دارید باید در نظر داشته باشید که احتمالا دچار ریفلاکس معده یا GERD شده‌اید و راه حل آن را باید در مطب یک پزشک متخصص جستجو کنید.

دردهای شکمی اطراف ناف

اگر شما دچار این درد همراه با درد در ناحیه شانه خود هستید، احتمالا دچار سنگ صفراوی هستید. برای این که احتمال این بیماری را در خود افزایش دهید، لازم است که یکبار بعد از خوردن غذاهای چرب توجه داشته باشید که آیا این درد به سمت باز می‌گردد یا خیر؟ معمولا خانم‌های 40 ساله که مادر شده‌اند بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به سنگ صفراوی قرار دارند، پس بهتر است که احتیاط‌های لازم را در این زمینه انجام دهند.

علت این که مادران بالای 40 سال بیشتر در معرض این بیماری دردناک قرار دارند، این است که در دوران بارداری خانم‌ها مقدار زیادی استروژن تولید می‌کنند که می‌تواند باعث ایجاد و تشکیل سنگ‌های صفراوی در فرد شود. این مشکل در خانم‌ها می‌تواند تا سال‌های طولانی پنهان شود به همین علت می‌گوییم خانم‌های بالای 40 سال که مادر شده‌اند، بیشتر از افراد دیگر در معرض این بیماری قرار دارند.

زخم معده یکی از رایج ترین دردهای شکمی

این روزها که خوردن نوشیدنی‌های گازدار رایج شده است، شاهد این هستیم که زخم معده یکی از دردهای شکمی رایج شده است که افراد زیادی به آن دچار شده‌اند! معمولا پزشکانی که تشخیص می‌دهند، بیمار خود دارای زخم معده است، سعی‌ می‌کنند با تجویز مصرف آنتی اسیدها به بیمار خود این درد را از بین ببرند! رایج ترین نشانه‌هایی که اعلام می‌کند، یک فرد دارای زخم معده است، موارد زیر است:

 • التهاب در ناحیه شکم
 • احساس ضعف
 • تغییر در اشتها
 • کاهش وزن
 • و …

جدا از مواردی مانند تغذیه نادرست، استرس و نگرانی هم جزو دلایل اصلی هستند که سبب بروز این بیماری در یک فرد سالم می‌شوند. معمولا اگر تشخیص داده شود که فرد دچار این بیماری به علت استرس و نگرانی است به او گفته می‌شود که مدتی خود را دور از نگرانی نگهدارد و اثر آن را دوباره بر روی بیماری خود بررسی کند!

اگر شما فردی هستید که عموما استرس ندارد و احساس کرده‌اید که بدون دلیل دچار این بیماری شده‌اید، کافی است که یک آزمایش خون ساده بدهید! در نتایج آزمایش خون معمولا اگر شما دچار این درد شکمی به خاطر باکتری‌ها شده باشید به راحتی قابل تشخیص است.

دیورتیکولیت یا التهاب کیست کوچک در روده بزرگ

یکی دیگر از دردهای شکمی که شاید به آن دچار شوید، درد ناگهانی در قسمت پایینی سمت چپ شکمتان است! این درد  بر اثر بیماری به نام دیورتیکولیت یا همان التهاب کیست کوچک در روده بزرگ است. این بیماری در بین افراد مسن بالای 60 سال بسیار رایج است، پس اگر خودتان و یا فرد دیگری در این سن دچار این مشکل و درد شده است به احتمال زیاد خودتان هم می‌توانید تشخیص دهید که علت دیورتیکولا است!

مهم ترین علامت‌های این بیماری یعنی دیورتیکولا موارد زیر است:

 • دردهای شکمی در سمت چپ پایین شکم
 • یبوست
 • نفخ
 • و …

آپاندیسیت یا همان درد معروف شکمی که باید برای آن عمل کنید!

یکی از معروف‌ترین دردهای شکمی که احتمالا شما هم نام آن‌ را زیاد شنیده‌اید، آپاندیست است که در عوام به آپاندیس معروف است! در اصل آپاندیس همان عضوی در بدن است که دچار التهاب می‌شود و باید آن را از بدن خارج کرد! معمولا نشانه‌های دچار شدن به این بیماری مواردی از جمله تب پایین، خروج هوا، احساس برونشیت، اسهال و … است. اگر دچار احساس درد شدید در ناحیه شکم پایین سمت راست هستید، حتما و حتما به یک پزشک متخصص سریعا مراجعه کنید چرا که عدم توجه به این درد می‌تواند خطرناک باشد!

طبق نظریه‌های پزشکی علت وقوع این بیماری، پر از عفونت شدن آپاندیس است که درد آن بسیار شدید و غیرقابل تحمل است. علت این که درد این بیماری را خطرناک می‌نامیم، احتمال ترکیدن آپاندیس است که می‌تواند موجب پخش شدن عفونت و کارهای خطرناک دیگری بشود!

اگر دردهای شکمی را در مواقع زیر احساس کردید، سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید

احتمالا شما هم تا الان اطلاعات خوبی در این زمینه بدست آورید و خودتان قادر هستید که دردهای شکمی مختلف و علت بروز آن‌ها را حدس بزنید، اما مواقعی هستند که نباید تحت هیچ شرایطی رفتن به پزشک را به تعویق بیندازید! مواردی که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم از مهم‌ ترین زمان‌هایی است که باید به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • اگر بصورت ناگهانی در یک قسمت از شکم خود دچار درد شدید شده‌اید که عملکردتان را مختل کرده است!
 • اگر دردهای شکمی که تجربه می‌کنید با مواردی مانند تب، تهوع، اسهال غیرعادی یا خونی و … همراه است.
 • در 24 ساعت گذشته بی وقفه دردهای شکمی داشته‌اید.
 • شکمتان بصورت غیر طبیعی سفت شده و احساس درد شما را ناتوان کرده است.

نتیجه گیری

اینگونه دردها در ناحیه شکم ایجاد مشکلات مختلفی می‌کنند، اما اگر بصورت اصولی با آن‌ها برخورد کنیم قادر هستیم که از بروز دوباره آن‌ها جلوگیری کنیم و یکبار برای همیشه آن‌ها را از بین ببریم. اگر در این زمینه تجربه‌‌ی مفیدی دارید و یا سوالی برای شما پیش آمده است، می‌توانید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *